Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

V pořádku

Jean Prouvé

Jean Prouvé

Jean Prouvé se narodil v roce 1901 ve francouzském městě Nancy, které bylo ve své době proslulé jako centrum secesní architektury. Prouvého otec byl výtvarný umělec a pohyboval se v prestižních uměleckých kruzích kolem Emila Gallého nebo Louise Majorelleho. Před tím než si Prouvé otevřel první vlastní dílnu v roce 1923 učil se u mistra kováře Émila Roberta a v kovodílně Szabo. Později bude Prouvé pracovat téměř výhradně s kovem, který bude aplikovat jak na nábytek, tak i na architektonické fasády.

Interiér - Jean Prouvé

V čem se Prouvé proslavil byl jistě i sedací nábytek. Jeho návrhy jsou zosobněním modernistických principů upřednostňujících funkci a jednoduché konstrukční systémy. V jeho tvorbě se setkává prefabrikace s poctivým řemeslem. Toto křeslo Cité pochází z roku 1930 a dnes ho v trochu upravené podobě vyrábí značka Vitra.

Interiér - Jean Prouvé

Židle Standard, kterou také vyrábí značka Vitra, je Prouvého klasikou. Vznikla také v roce 1930 a je charakteristická svými zadními rozšířenými nohami.

Interiér - Jean Prouvé

Snadno se dá židle také rozložit na jednotlivé části.

Interiér - Jean Prouvé

Prouvé je také autorem mnoha rafinovaných úložných systémů, které často vytvářel se svými přáteli a spolupracovníky jako byl Le Corbusier nebo designérka Charlotte Perriand.

Interiér - Jean Prouvé

Velmi vyhledávaným sběratelským kouskem je také pracovní stůl Compass, který pochází z první poloviny padesátých let. Původně ho Prouvé vytvořil pro galerii Steph Simons. Jeho design odráží typický přístup svého tvůrce. Jednoduchá kovová konstrukce je zcela funkční, zároveň však působí velmi sochařsky.

Interiér - Jean Prouvé

Židle Antony z roku 1950 je dnes také úspěšným produktem značky Vitra. Ta má v současnosti licenci na reprodukci řady Prouvého návrhů. Některé z nich byly zařazeny i do speciální kolekce ve spolupráci s módní značkou G-Star Raw, která vznikla minulý rok.

Interiér - Jean Prouvé

Svůj vlastní dům si Prouvé postavil v roce 1954 v Nancy ve svažité parcele nad městem. Byl sestaven z prefabrikovaných modulů a jeho architektura je velmi skromná. Interiéru dominuje kovový krb a samozřejmě Prouvého slavné nábytkářské designy.

Interiér - Jean Prouvé

Prouvé byl také jeden z pionýrů prefabrikované architektury. Navrhoval domy jako stroje. Zejména v padesátých letech se podílel na stavbě zásadních architektonických realizací. S architektem Lionelem Mirabaud postavil v roce 1954 bytový dům v Paříži či navrhl tzv. Maison Tropicale, prefabrikovaný dům určený pro francouzské kolonie v Africe. Zde na obrázku můžete vidět zrekonstruovaný dům Maison des Jours Meilleurs, který byl vystaven letos na veletrhu Design Miami/Basel pařížskou galerií Patrick Seguin, která patří mezi největší sběratele Prouvého tvorby.

Interiér - Jean Prouvé

Málo kdo ví, že Prouvé navrhl i jízdní kolo. Vytvořil ho v roce 1941 pro své zaměstnance, aby se mohli pohodlně dopravovat z práce domů.
 

Jaký je Váš názor?

Související články

zpět na seznam článků

O článku

Adam Štěch Autor:
Adam Štěch

Zdroj: vitra.com, wright.com

Publikováno: 24.07.2013


Přidejte se k Insidecor komunitě...