Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

V pořádku

FOX Gallery spojuje umění a květiny

FOX Gallery spojuje umění a květiny

Až zase jednou budete brouzdat centrem Prahy, stavte se v ulici Karoliny Světlé. Nedávno se tady otevřela FOX Gallery: prostor, který spojuje umění, design a květiny. O ty se tu stará výtvarnice Michaela Bachoríková, která tvoří pro FOX Flowers – květinový ateliér, jenž spadá pod galerii. Do pugétů promítá svou vášeň pro umění i všechno, co roste. Michaela vystudovala sochařinu a na jejích kyticích je to vidět. Vznikají s citem pro detail i estetiku.

„FOX Gallery jsem zakládala před pěti lety s tím, že chci motivovat veřejnost, aby se obklopovala uměním a estetikou v běžném životě,“ vypráví zakladatelka projektu Jana Opatrná, která ve své galerii nabízí díla českých designérů, výtvarníků i módních návrhářů. Aby umění přiblížila co nejvíce lidem, rozhodla se galerii rozšířit o část věnovanou květinám, FOX Flowers. Květiny jsou přirozené umění, které je dostatečně esteticky silné na to, aby mohlo komunikovat s lidskou tvorbou. Vnímám je jako nejdostupnější formu umění,“ vysvětluje.

Foto: Andrea Marie Malinová

S Michaelou Bachoríkovou, spolupracuje už nějakou chvilku –  Michaela pracovala na dětských workshopech či výtvarných táborech. Její nespoutaný kreativní přístup ke květinám mě baví,” říká Jana. Michaela totiž není jen floristka, ale i malířka a sochařka. Všechny tři obory toho mají společného víc, než by se na první pohled mohlo zdát. „Vždy tvoříte z nějaké hmoty, kterou formujete,“ vysvětluje Michaela a dodává, že základem úspěchu je cit v ruce. První zkušenosti sbírala v květinářství Metamorphosis. Sochařinu postupně opustila – mimo jiné proto, že květiny dokážou lidé víc ocenit a mají z nich radost. Zároveň ji na soše nebavila neproměnlivost. „Když něco vytvořím a stojí mi to tři roky doma, přestane mě to bavit,“ říká s nadsázkou.

Objekty ale navrhuje pořád. V rozkvetlé části galerie najdete třeba její květináče – vznikly ze skla a vyfukují se do drátěné formy. S uměním a spiritualitou koketuje i při focení, s fotografkou Terezou Ondruškovou vytvářejí působivé instalace. Květiny vnímají jako prvek, jenž může fungovat i ve spojení s jinými druhy umění, objektů a s lidským tělem. „Ráda se pouštím za hranice,“ říká Michaela.

Foto: Tereza Ondrušková

 

A kde berou květiny? Sbírají je, kde se dá, a k tomu si ještě nechávají dovážet zboží z Holandska. Vedle rozkvetlých růží tak na prodejně stojí třeba žito, které Michaela natrhala na maminčině zahradě, nebo větvičky třešní. O vlastním poli zatím neuvažují, protože pro něj zatím nemají potřebné podmínky a zkušenosti. Stávající systém je fajn. „Ale třeba k tomu jednou dospějeme,“ směje se.

Foto: Couple of Prague

Michaela už svými květinami vyzdobila několik svateb, potěšila řadu oslavenců, dělá květiny na počkání a zkusila si i výzdobu interiéru. Její práci jste mohli potkat na naší interiérové výstavě SQUAT iD23 – zeleň dodala do bytu, který navrhl ateliér SAD. Bylinkami například osadila světla, která visela nad jídelním stolem. Její aranžmá také doplňuje práci designérů, které FOX prezentuje. Některé květiny jsou například vystavené v betonových vázách od studia Vobouch či ateliéru Piršč.

Foto: Dagmar Vyhnálková

 „Baví mě zakázky, při kterých musím trochu potlačit svoje ego a vcítit se do druhého,“ vysvětluje s tím, že by ale nikdy neudělala kytku, za kterou si nestojí. A kdyby měla vytvořit kytici, která by naopak její ego zcela odrážela? „Byla by asi celá zelená, plná bobulí a divných věcí,“ směje se.

Foto: Tereza Ondrušková

Ve FOX Flowers také pravidelně pořádají workshopy – na sobotu 1. července se například chystá aranžování sezónních květin. O týden později si můžete zajít uvázat věnec na dveře. Do budoucna by ve FOX Flowers rádi spolupracovali s dalšími autory a nabízeli ucelené svatební služby, které by zahrnovaly mimo jiné květinové aranžmá, focení, šperky, šaty a doplňky. Spojili by tak všechno, co galerie nabízí.

Michaela svojí kreativitou doplňuje aktivity FOX v nejlepším slova smyslu „Nebojí se experimentovat a slučovat zdánlivě neslučitelné, ví, jak pracovat s mnoha rozličnými materiály, v květinách se jednoznačně našla. Velmi mě těší, že je součástí týmu,“ zmiňuje Jana Opatrná. Ve své tvorbě zároveň působivě zachycuje vztah k přírodě a běžnou krásu. Instalace FOX Flowers jsou právě díky tomu jedinečné, ale naprosto přirozené. „A to je také jeden z důvodů, proč můžou květiny v galerijním kontextu fungovat,” uzavírá zakladatelka FOX.


 

FOX Gallery –  FOX Flowers

Karoliny Světlé 32, Praha 1

www.foxgallery.cz

 

 

SaveSave

SaveSave

Jaký je Váš názor?

Související články

zpět na seznam článků

O článku

Veronika Čáslavská Autor:
Veronika Čáslavská

Foto: archiv Fox Gallery

Publikováno: 28.06.2017


Přidejte se k Insidecor komunitě...