Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

V pořádku

Modrobílý průvodce po Zlaté stoce láká lidi do přírody

Modrobílý průvodce po Zlaté stoce láká lidi do přírody

Architektka Kateřina Průchová vytvořila jedinečného průvodce, který vypráví příběh jihočeské Zlaté stoky, kdysi nepostradatelného vodního kanálu. Publikace se dívá na historický význam slavného toku a hledá cesty, jak ho zase oživit. 

Bezmála padesát kilometrů dlouhá Zlatá stoka už víc jak 500 let protíná Třeboňsko. Zná ji každý, komu kraj rybníků přirostl k srdci. Už málokdo ale ví, jaké příběhy stoka ukrývá. Třeba že v jednom z mlýnů koncem 19. století tři tuláci zavraždili mlynáře, který jim nabídl přístřeší. Nebo že by se kdysi bez stoky jihočeské zemědělství ani průmysl neobešel. Proč jsou tu boží muka? Za koho stojí křížek u břehu? Dvoudílný průvodce Zlatou stokou pátrá po souvislostech, na které místní dávno zapomněli. Minulosti patří svazek Mrtvá, do budoucnosti se zase dívá díl Živá.

Autorka sama pochází z jižních Čech. V druhé části průvodce nabízí atraktivní architektonická a urbanistická řešení, která by ke stoce přilákala lidi a udělala z ní zajímavý výletní cíl. Oživuje vybydlená stavení uměleckými díly, přes vodu zase staví jednoduché lávky. „Sama jsem kolem stoky často prošla a nevnímala její obrovský přínos regionu, ve kterém jsem vyrůstala. Na změnu ale ještě není pozdě. Poslední dobou se vytrácí vztah mezi člověkem a krajinou. Toto spojení bychom měli obnovovat a oprašovat. Třeba pomocí publikací, které lidi do přírody přilákají,“ popisuje Kateřina Průchová. Kvůli studiu se po střední škole přestěhovala do Prahy, přesto se do jižních Čech často vrací. Průvodce původně vznikl jako její diplomová práce na Českém vysokém učení technickém (ČVUT).

Architektka teď publikaci vydává ve spolupráci s crowdfundingovým nakladatelstvím Pointa. Jde totiž o průvodce, kterého musíte mít v ruce, abyste poznali všechny jeho krásy a mohli s ním prozkoumat každý kilometr Zlaté stoky. Kampaň běží na bit.ly/KupZlatouStoku do 21. října 2019. Kdo přispěje, může si vybrat libovolnou odměnu – třeba komentovanou procházku podél vody nebo podepsaný výtisk.

Modrobílá publikace chce Zlaté stoce vrátit zašlou slávu. Není to jen obyčejný průvodce – ale dílo, které v širším kontextu představuje oblast, na jejíž malebnost a význam lidé zapomněli. Může sloužit jako deník, zápisník a knížka, kterou si s sebou vezmete na výlet. Vpisujte, komentujte, poznávejte a inspirujte se. Součástí publikace je i záložka a rozkládací mapa – u Zlaté stoky se tedy neztratíte.

 

Jaký je Váš názor?

Související články

zpět na seznam článků

O článku

Veronika Čáslavská Autor:
Veronika Čáslavská

Publikováno: 10.10.2019


Přidejte se k Insidecor komunitě...