Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

V pořádku

Design v lahvi. Jak může vypadat udržitelný bar?

Design v lahvi. Jak může vypadat udržitelný bar?

Odpověď najdete na letošním Designbloku. Značka prémiových lihovin Moët Hennessy se spojila s pražským ateliérem Intra Muros, v jehož čele stojí zakladatelka insidecoru Ingrid Vurm Lermen, a brněnským studiem Nahaku, které vyrábí designové doplňky z recyklovaných materiálů. Společně vytvořili místo, které představuje výběrový rum Eminente a nabízí příjemné útočiště uprostřed rušného dění největší tuzemské přehlídky designu. Ale hlavně ukazuje, že i prázdným lahvím můžete dát druhý život.

Hledání nových účelů a funkcí. A také cest, jak dát další šanci zdánlivě jednorázovým předmětům. Neustálé přemýšlení o tom, jak dostat to nejlepší z toho, co už jednou vzniklo. Jak věcem s bohatou minulostí nabídnout bohatou budoucnost. Právě na této filozofii stojí celý návrh baru, který vzdává hold tajuplné atmosféře bývalého kláštera.

Prostoru dominuje bar ze dvou stovek použitých lahví, kartáčovaného dřeva, starých kovových trubek a leštěných ocelových plátů, které vytvářejí zrcadlový efekt – dílo ateliéru Nahaku. Designéři do každé lahve rovněž vložili světýlka, která na bar přitahují pozornost a návštěvníkům okamžitě ukážou, jakým směrem se vydat, pokud hledají nejen designový, ale i gastronomický zážitek.

Dalším určujícím prvkem, který udává ráz celému místu, je patina, jež ke starým věcem neodmyslitelně patří. Kouzlo propůjčuje terakotovým a betonovým podlahám, které architektky Ingrid Vurm Lermen a Ema Traplová z ateliéru Intra Muros odhalily, stejně jako stěnám a dalším povrchům. „Patina je přiznaným odkazem k minulosti a zároveň bar zahaluje do tajemství,“ vysvětlují autorky návrhu. „Nechali jsme rovněž vyniknout původní fresku, která do celého konceptu dokonale zapadla,“ doplňuje designérka Ema Traplová. „Pracovaly jsme rovněž s různými typy světla. Zatímco lustry vytvářejí útulnou atmosféru, bodové LED osvětlení dává vyniknout patině na stěnách.“ Podobně studio přistupovalo také k degustačnímu baru Casa Eminente, který pro Moët Hennessy navrhlo koncem minulého roku. Pro Designblok si odsud architektky půjčily hned několik doplňků, mimo jiné vintage lustr, stolky a židle – a opět tak podpořily myšlenku recyklace.

Architektky prostor rozdělily na několik zón – vstupní část, kterou nazvaly El Jardin, připomíná divokou džungli, v části La Casa zase najdete skutečný „domov“ – pohodlné posezení, dostatek soukromí a s ním i příležitost probrat nad skleničkou čerstvé dojmy z přehlídky designu. Nebo se dozvědět víc o tom, jak se rum Eminente vyrábí a aspoň na chvilku se přenést na prosluněnou Kubu, plnou lánů cukrové třtiny a tradičních výrobních postupů.

K udržitelnému designu patří i udržitelná móda – v baru Eminente najdete zákoutí s produkty od první sustainable kubánské značky Clandestina, která pro Eminente vytvořila limitovanou kolekci doplňků a tašek z recyklovaných materiálů. Stejně jako celý bar, také ony jsou ztělesněním upcyklace. A s nimi také životního stylu, který před plýtváním dává přednost kreativitě.

Prázdné lahve od rumu Eminente však dokážou i další divy. Nepotřebujete jich stovky, abyste vytvořili jedinečný interiérový doplněk. I z jednoho kusu vyrobíte originální difusér, vázu, svícen nebo třeba karafu na vodu. Stačí zapojit fantazii a zkusit objevit nový, nečekaný úhel pohledu. Úhel, který ukáže, jak půvabný může být druhý život věcí.

 Eminente bar na Designbloku

Gabriel Loci, 111A

6. až 10. října 2021

Jaký je Váš názor?

Související články

zpět na seznam článků

O článku

insidecor tým Autor:
insidecor tým

Foto: Honza Zima

Publikováno: 05.10.2021

Mohlo by Vás zajímat

Přidejte se k Insidecor komunitě...