Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

V pořádku

Temný a monumentální Arno Declercq

Temný a monumentální Arno Declercq

Mladý belgický designér, sběratel a obchodník s uměním Arno Declerq vytváří ze dřeva jedinečné kusy nábytku a dekorace, které si s ničím jiným nespletete. Využívá exotické dřevo Iroko, které kombinuje s belgickým dubem, a to pak ošetřuje starou japonskou technologií – opálením. Díky tomu je dřevo chráněno před nepříznivými vlivy a má nezaměnitelnou textutu i patinu. 

Vyrostl v rodině, která pracovala s krásnými objekty (jeho byl otec módní návrhář pro značku Bikkembergs, ale také vášnivý sběratel především tribálního umění, jeho matka měla obchod se značkovými botami). S vášní pro krásu, která proudí celou jeho rodinou, pak vystudoval interiérový design. Navrhoval interiéry a otevřel si galerii etnografického umění a designu. Nyní se plně věnuje zakázkové výrobě a designu – každý kus vyrábí ručně a kompletně sám. 

Lásku pro africké umění zdědil po otci a do exotického dřeva Iroko se zamiloval při svých cestách do západní Afriky. Tamní kmeny z něj vyrábějí mnoho předmětů. Podle tradice v těchto stromech navíc přebývají naši předci, i proto je tento strom nazýván „Král lesa“. Iroko a africký ořech kombinuje s belgickým dubem, který schne více než 30 let. Je to dřevo, které známe z klasického historického nábytku Mechelen (vysoce zdobený starožitný nábytek vyráběný v Belgii hlavně v okolí města Mechelen). To však přepracovává k nepoznání.

Nábytek je masivní, ale stále má minimalistickou tvář a snadno se komponuje do moderních interiérů. Dřevěné konstrukce často vypadají tvrdě, ale například židle V-easy v pohodlné verzi s otomanem přímo vyzývá k posezení stejně jako její sestra jídelní židle V-dining. Masivním jídelním stolům zas beze strachu svěříte hostinu pro rodinu velikosti středního afrického kmene. 

Jeho kolekce je založená na faktu, že málokterý moderní interiér dnes oplývá velkými statickými vázami a masivními svícny, jak tomu ještě před sto lety bylo. „Zaměřuji se na architekturu, starověké umění, domorodé umění a design. Inspiraci čerpám i v armádních a obranných budovách, jako jsou bunkry a pevnosti,“ říká mladý designér. Jeden z nejoblíbenějších kousků je právě masivní svícen Bunker.

Kromě černočerného nábytku a dekorací nabízí i kousky z afrického ořechu, mosazi a také limitované edice – například bílou verzi svícnu Bunker. Na stránkách má i nábytek z vlastní sbírky.  

Arno nově otevřel studio v Bruselu. Až tam příště budete, doporučujeme si domluvit schůzku a tyhle neuvěřitelné kousky si prohlédnout a osahat. 


Arno Declercq

Fabrieksstraat 15-19, Zaventem 

Belgie

 

 

 

 

Jaký je Váš názor?

Související články

zpět na seznam článků

O článku

Ela Prokopová Autor:
Ela Prokopová

Foto: via arnodeclercq.com

Zdroj: arnodeclercq.com

Publikováno: 08.06.2020


Přidejte se k Insidecor komunitě...