Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

V pořádku

Ledabylá elegance, hravost i barvy: to vše najdete v bistru Provocateur

Ledabylá elegance, hravost i barvy: to vše najdete v bistru Provocateur

V samém srdci Prahy najdete podnik, jenž svým názvem tak trochu provokuje a láká k nevšední návštěvě. Jde o bistro Provocateur, které navrhl pro ateliér PH5 architekt Tomáš Korb. Bistro vyniká jak skvělým jídlem a příjemnou atmosférou, kde si jednou týdně užijete i živou hudbu, tak také netradičním interiérem. Na vlnách tónů saxofónu a proslulého tapas zde můžete prožít nejeden hezký večer u sklenky vína z vyhlášených českých i zahraničních vinic.

Majitel si přál vytvořit kvalitní podnik, kde se mohou lidé zastavit na snídani, oběd i večeři, kde lze probrat důležité záležitosti během obchodní schůzky nebo kam si jen tak vyrazí s přáteli na večerní drink.

Původně se na nároží nacházela kavárna Cafe de Paris a dál do ulice také cestovní kancelář. Architekti tento prostor pojali ale velkoryseji. Snažili se do něj při rekonstrukci vnést osobitost a zajímavé prvky, které upoutají pozornost návštěvníků a zpříjemní jim tak posezení. Většinu nábytku a celkového vybavení nechali architekti vytvořit na míru.

V designu jsme měli volnou ruku, ale bylo třeba vytvořit prostor, který bude reflektovat osobnost klienta. Pracovali jsme s hesly jako bonvián, světoběžník i ledabylá elegance," vysvětluje architekt Tomáš Korb.

Jakmile do bistra Provocateur vstoupíte, na první pohled vás upoutají neotřelé prvky. Osvětlení jakoby zářilo z obrácených sklenek na víno, ohromné sloupy v barové části zdobí džínovina a maska baru je sestavená ze skutečných pohyblivých rolet, které jsou přes den stažené a vysunují se až večer. Pak odhalují nepřeberné množství různých lahví s alkoholem. Ty na vás vykouknou z regálů, vytvořených z přepravek na nápoje, které jsou praktické jak z hlediska pevnosti, tak i kvality. Při správném nasvícení pak vytvářejí i zajímavou vizuální kulisu.

Kromě prvků, které jsou v bistru patrné na první pohled, nadchnou i další vjemy, které naopak zaregistrujete až po určité době. Tyto dvě fáze přinášejí do prostoru zábavnost a dynamiku. Schovaným prvkem je například speciální lak na stolech, reagující na teplo. Můžete si tak díky šálkům horké kávy nebo otisky ruky vytvářet vlastní podobu stolu, podobně jako malíř na plátně.

Hravá barevnost se objevuje všude. Rolety v bistru přenesli architekti i na venkovní odkládací stoly, tvořené z kovových barelů a oživené do pestrobarevných tónů. Bistro Provocateur navíc vydává i vlastní noviny, v nichž najdete pravidelné novinky a zajímavosti.

Inspirací byl pro architekta samotný klient. „Když potkáte zajímavou osobnost, tak stačí naslouchat a někde v podvědomí se vám začnou spřádat myšlenky a obrazy. Po nějaké době přijdete se správným řešením, které je na míru a dle představ klienta," vzpomíná na spolupráci architekt.

V bistru si vyberete z menu inspirovaného moderní kuchyní s důrazem na čerstvé a sezonní suroviny. Široký výběr různorodých jídel v čele s tapas, ale i drinků, mezi nimiž nechybí ani domácí limonády, zaručeně potěší všechny chuťové pohárky.

Projekt mě celkově bavil, spolupráce s klientem byla skvělá. Myslím, že se podařilo skloubit všechny nápady do harmonického celku,“ říká na závěr architekt Tomáš Korb a dodává: „Provocateur určitě stojí za návštěvu. Dobře tam vaří a mají skvělé víno.

Zaujal vás interiér bistra Provocateur? Pak se s námi vydejte i do jiných podniků, které neznají nudu. Svým prostředím vás jistě ohromí také Bistro Proti proudu nebo Podnik Waf - Waf, kde vás uvítá barevný svět vaflí a palačinek.


Bistro Provocateur

Petrská 13

Praha 1

Jaký je Váš názor?

Související články

zpět na seznam článků

O článku

Zuzana Mitvalská Autor:
Zuzana Mitvalská

Foto: Bistro Provocateur, Tomáš Korb

Publikováno: 31.08.2018

Mohlo by Vás zajímat

Přidejte se k Insidecor komunitě...